איך מעלים נושא קשה? / מאיה גלוטמן

השפעות הטיפול הפסיכולוגי כל המאמרים פרוייקט שאלות ותשובות
מאת tamarfriedlander1

התשובה נכתבה על ידי הפסיכולוגית הקלינית מאיה גלוטמן
כחלק מפרוייקט שאלות ותשובות
בשיתוף פעולה עם דף הפייסבוק של ‘פסיכולוגיה קלינית מדוברת’.
תוכלו לשלוח שאלה בטופס האנונימי שלנו, ולקבל תשובה מפורטת מפסיכולוג/ית.


שאלה

הייתי בטיפול בעבר והיום התחלתי שוב אצל מטפל חדש. פתאום סיפרתי את הסיפור שלי בדרך אחרת ונושאים חדשים צפו, יש נושא אחד שאני נמנע מלעלות אותו כי כבר דיברתי עליו בטיפול הקודם וההתמודדות איתו קשה וזה מרגיש שאין למה לפתוח את זה שוב. מה כדאי לעשות?

תשובה

אנונימי יקר,

חזרה לטיפול פסיכולוגי, אצל מטפל חדש, מעלה מספר סוגיות אשר נוגעות לשאלתך:

על מה אנחנו עובדים בטיפול

בטיפול פסיכולוגי, בין אם דינאמי ובין אם קוגניטיבי-התנהגותי, נזהה את האופן שבו דפוסי התמודדות (מחשבתיים, רגשיים, התנהגותיים, יחסיים) שנלמדו בעבר או בנסיבות חיים מסוימות, משתלטים בצורה נוקשה על חיינו כיום. לעיתים דווקא הניסיון שלא לתת ביטוי למחשבה, זיכרון, רגש יביא לפגיעה באיכות חיינו, ובטיפול ננסה, בסביבה בטוחה, לחשוף זאת ולתת מקום לאותם התכנים כדי לצמצם את השליטה הנוקשה שלהם בחיינו. הדברים עליהם נימנע מלדבר, לחשוב או לכלול בחיינו, מתוך תחושה שהם קשים מידי, שהם אסורים, שביחסים המוקדמים שלנו הם זכו ליחס מזלזל או מבוהל מידי ולכן הרחקנו אותם מחיינו; הדברים האלו, יש להם נטייה לצבור מתח רב, לעורר חשש מההתפרצות או מהחזרה שלהם, וחלק מהטיפול יהיה לאוורר אותם, לבחון אותם מפרספקטיבה חדשה, להגמיש אותם, לעבד אותם, ו״להכניס אותם״ לסיפור שלנו בצורה קלה יותר לעיכול. זה נעשה בטיפול בצורה הדרגתית בתוך קשר נבנה של אמון, קבלה וחוסר שיפוטיות.

הגעה מחודשת לטיפול פסיכולוגי

פנייה מחודשת לטיפול פסיכולוגי יכולה להיות טעונה ברגשות שונים. יכולה להיות לנו משאלה לקשר עם המטפל החדש שיהיה כמו הקשר הטיפולי הקודם; שהמטפל יבין אותנו כמו המטפל הקודם, שלא נצטרך לעבור שוב את תהליך ההיכרות עם החששות והקשיים שלו. יכולה להיות לנו תקווה לקשר טיפולי אחר מהטיפול הקודם; להצלחה גדולה יותר או לתיקון של מה שהיה חסר בקשר הטיפולי הקודם. לעיתים נהיה מוטרדים מחזרת סימפטומים או תחושות שחווינו בעבר, ונתהה האם עכשיו צריך לחזור על כל התהליך הטיפולי, ומה הטעם בכך. או שאולי דווקא הפעם נהיה נחושים לחשוף דברים עליהם לא דיברנו. לכל הרגשות האלו, התקוות כמו גם האכזבות, יש מקום בשיח הטיפולי ובבנייה של הקשר עם המטפל.

עוד חוזר הסיפור

לפעמים נרגיש שבטיפול אנחנו מדברים על מה שבאמת היה- על הילדות שהייתה לנו, על הפגיעות שנפגענו, על הקשרים שהיו לנו. אם אנחנו מדברים על עובדות, אז מה הטעם לחזור ולדבר עליהם אחרי שכבר פתחנו הכל. מבלי לבטל את המקום של אירועים וקשרים מכאיבים בעבר, העבודה הטיפולית מתייחסת לאופן שבו אנחנו מספרים את סיפור חיינו. במהלך הטיפול ייתכן ונצליח לזהות שאירועים של חוסר אונים בעבר אינם מבטלים רגעים אחרים בחיים בהם היינו בעלי שליטה ויכולת. אולי נצליח להתייחס לאירועים אחרים בחמלה רבה יותר, ובהבנה שכך היינו יכולים בעבר, והיום אנחנו אחרים. כך, בהדרגה הסיפור האישי שלנו יכול להיות מסופר בצורות חדשות עם דגשים חדשים. טראומה ופגיעה לעיתים קרובות יקפיאו את האופן שבו אנחנו יכולים לספר או להיזכר במשהו, והעבודה הטיפולית תהיה להפשיר את האופן שבו אנחנו יכולים לספר ולהיזכר בסיפור. בתהליך טיפולי משמעותי, בהדרגה גם הסיפורים המשמעותיים והכאובים ביותר בחיינו יוכלו להיות מסופרים במילים אחרות ובדרכים אחרות. חלק מהתהליך הזה נובע גם מהמפגש עם המטפל או המטפלת, ולאופן שבו הם עדים לסיפור שהיה עד כה סודי, קפוא ומכאיב.

בהגעה מחודשת לטיפול, ייתכן שחלק מהסיפורים האלו יסופרו בצורה שונה, יהיו חשובים בצורה שונה, גם בהקשר לסיבת הפנייה הנוכחית. חלק מהדברים שבעבר היו קשים לשיחה, יהיו גמישים יותר כבר כתוצאה מההתפתחות. חלק מהנושאים יהיו קשים להעלאה, אולי גם כמו שהיו בטיפול הקודם, כי הם טעונים וכאובים וצריכים מידה גבוהה של אמון כדי לפתוח. חלק מהדברים עליהם דיברנו בטיפול הקודם, יכולים לקפוא מחדש מהבהלה שבקשר החדש, מתחושת חוסר הביטחון בו, ויצטרכו להמתין עד שהקשר החדש יתבסס.

מה כדאי לעשות

אנונימי יקר, העצה הראשונה שאתן לך היא לדבר על כך עם המטפל החדש. לדבר על הקושי שקיים לחשוף דברים מסוימים יש ערך בבניית קשר לא פחות מלחשוף את הדברים. השיחה תוכל לדון במטרות ובחששות שלך בקשר הטיפולי החדש, ואולי גם ללמד אתכם דברים משמעותיים להמשך הטיפול. עצתי השניה היא להיות סבלני כלפי עצמך. כניסה לקשר טיפולי חדש היא תהליך טעון ברגשות, מחשבות, משאלות, וזיכרונות שונים. זהו תהליך אשר לוקח זמן. נסה לתת מקום לתחושות שלך בשלב זה. ככל שהקשר ביניכם יבנה, יהיה קל יותר לדבר על דברים. בנוסף, כפי ששמת לב בעצמך, השתנית מזמן הטיפול הקודם (אפילו אם הרבה נשאר דומה), חלק מהדברים שהטרידו אותך בעבר פחות משמעותיים, חלק מהדברים שלא היו במרכז הטיפול הקודם נהיו משמעותיים יותר. זהו סימן חיובי להתפתחות ולגמישות. ככל שהקשר יעמיק, אם יש נושא שחשוב לדבר עליו, הוא כבר ימצא דרך להיפתח.

אני מאחלת לך תהליך טיפולי מייטיב ומשמעותי, וכל טוב!


התשובה נכתבה על ידי הפסיכולוגית הקלינית מאיה גלוטמן
כחלק מפרוייקט שאלות ותשובות
בשיתוף פעולה עם דף הפייסבוק של ‘פסיכולוגיה קלינית מדוברת’.
תוכלו לשלוח שאלה בטופס האנונימי שלנו, ולקבל תשובה מפורטת מפסיכולוג/ית.