מדוע נכדתי נמנעת מהכרויות? / ד”ר שמרית תלרז כהן

חרדה ודיכאון יחסים בינאישיים כל המאמרים פרוייקט שאלות ותשובות
מאת tamarfriedlander1

התשובה נכתבה על ידי הפסיכולוגית ד”ר שמרית תלרז כהן
כחלק מפרוייקט שאלות ותשובות
בשיתוף פעולה עם דף הפייסבוק של ‘פסיכולוגיה קלינית מדוברת’.
מוזמנים לשלוח שאלה בטופס האנונימי שלנו, ולקבל תשובה מפורטת מפסיכולוג/ית.


שאלה

נכדתי בת 25, בחורה יפה ונהדרת אך שתקנית, סגורה מאד, בוכה הרבה ואינה משתפת פעולה בהכרויות לשדוך. מה עושים?

אודה לכם על יעוץ מעשי.

תשובה

אנונימית יקרה,

הדאגה לנכדתך מובנת מאוד ומוכרת. בוודאי לא קל לך להתמודד  עם רגשות  הצער והאכזבה  העולים בך  ביחס לנכדתך,  הראויה, היפה והנהדרת, אשר לכאורה יכלה  בקלות ליצור זוגיות מספקת אך היא מסרבת ליד המושטת ואינה משתפת  פעולה. להרבה מאיתנו יש קרובי משפחה, חברים ואנשים היקרים לנו אשר נדמה שנשארים מאחור במסלול  החיים. כמה מתסכל  לראות אדם  יקר לנו,  מוכשר וראוי אשר לא חי את החיים במלואם, נמנע מהתמודדות בתחומי חיים חשובים כגון זוגיות, קריירה, וקשרים חברתיים, והוא מחמיץ הזדמנות ועוד הזדמנות.

מדוע שאדם לא יעשה כמיטב יכולתו כדי לחוות ולהנות מחייו? מה יכול להוביל לצמצום ונסיגה כזו מהחיים? מדוע לוותר מראש על הזדמנות להכיר, לחוות, להיות בקשר עם  אדם אחר?  בלתי אפשרי לדעת בוודאות רק על סמך התיאור שלך את הסיבות למצוקה של נכדתך, אבל אחת האפשרויות יכולה להיות חרדה  חברתית.

חרדה חברתית

יש קבוצה  לא מבוטלת  של אנשים, כעשרה אחוז באוכלוסייה בממוצע, הסובלים מחרדה חברתית. חרדה חברתית מוגדרת  כפחד מוגזם ממגוון מצבים חברתיים, כאשר האדם הסובל  מההפרעה חושש מכך  שיפול קורבן ללעג, להשפלה או לביקורת במגוון מצבים חברתיים. היות ומרבית המצבים בחיינו הם חברתיים ומעורבת בהם  נוכחות של אנשים אחרים, אנו כבר יכולים להתחיל להבין עד כמה חרדה זו יכולה  להיות משתקת  ומגבילה תפקודית. אדם עם חרדה חברתית עשוי לחשוש  לאכול בציבור, לרקוד במסיבה, לדבר בנוכחות  אנשים אחרים, להתחיל בשיחה עם אדם לא מוכר, לדבר עם דמויות סמכות,  ואף לצאת לדייט. האדם הסובל  מהחרדה נוטה להימנע מיותר  ויותר מצבים בהם הוא עלול להרגיש את החרדה, בשל החשש שאנשים ישימו לב  לכמה שהוא חרד והוא יושפל  מכך. המעגל של חייו עלול להצטמצם יותר ויותר, ההחמצות עלולות  להצטבר ועלולות  להופיע תחושות כגון עצב, דיכאון ובדידות.  

מעגל קסם שלילי של חרדה והימנעות

ננסה להבין כיצד נוצר  דפוס  שלילי ומזיק זה. אנשים עם חרדה חברתית נוטים להחזיק באמונות קיצוניות ושליליות לגבי מצבים חברתיים ולגבי עצמם. ראשית, הם  נוטים לחשוב על  עצמם בתוויות שליליות, חד צדדיות ומנמיכות, למשל: “אני טפשה” או “אני מגושמת חברתית”. שנית, הם  נוטים לחשוב שהסטנדרטים להתנהגות חברתית הם גבוהים ובלתי מתפשרים, למשל- “אסור לי לשעמם אף פעם את בן שיחי” ” אני חייב להיות מעניין תמיד”. זאת, כאשר אנשים ללא חרדה חברתית מבינים שלעיתים יש שתיקות  בשיחה וזה בסדר,  ולא כל  סמול  טוק  חייב להיות מרתק  ולחדש.  שלישית,  אנשים עם חרדה חברתית מאמינים שהתוצאות  של אי עמידה בסטנדרטים החברתיים הנוקשים מאוד בהם הם מחזיקים, הן תמיד סנקציות  קשות והשפלה “אם לא יהיה לי  מה להגיד בדייט, לא ירצו להפגש איתי יותר”. זאת, כאשר אנשים ללא חרדה חברתית לרוב מבינים שגם אם עשינו טעות חברתית ולא הרגשנו נעים, המשמעות אינה שהעולם ידחה אותנו לנצח. בשל  האמונות השליליות הללו שתוארו,  בכל מצב חברתי מתעוררת תחושת חרדה עם הסימפטומים הפיזיולוגים הנלווים אליה: דפיקות לב מהירות, הזעה, יובש בגרון והסמקה. האדם עם החרדה החברתית מייחס תשומת לב רבה מדי לסימפטומים אלו ולאופן בו הם נתפסים, הוא חושב  שאם אחרים יראו כמה הוא חרד התוצאה תהיה דחייה והשפלה. לכן, הקשב  שלו מופנה לסימני החרדה  ולניסיון לצמצם אותם. בשל הפנית הקשב לתסמיני החרדה, באמת קשה  יותר  להתרכז  בשיחה או במצב החברתי ונוצר תפקוד חברתי טוב פחות. כמו כן, הניסיונות לצמצם את מצבי החרדה ולהימנע ממצבים חברתיים למעשה משמרים את הבעיה ומחריפים אותה.

הימנעות

כאשר האדם עם חרדה חברתית נמנע ממצב  חברתי כמו דייט, או ראיון עבודה, ברגע הראשון הוא חש הקלה אדירה, על שמנע מעצמו תחושת השפלה. לטווח הארוך, ההימנעות היא זו שמשמרת את החרדה. נמנעת  מהאדם  חוויה מתקנת. הוא לא יכול לחוות על בשרו שהמציאות החברתית אינה שלילית ומשפילה כפי שהוא מדמיין, ולתקן את החשיבה השלילית המשמרת  את  החרדה. הוא מתרחק יותר  ויותר  ממעגל החיים והחזרה וההשתלבות מתחילות להראות בלתי אפשריות. 

אז מה עושים? 

נחזור אלייך,  סבתא  יקרה. לעיתים החרדה החברתית עזה ומצמיתה  ולמרות האהבה והכוונה הטובה, קשה לנכדתך להיעזר רק בדרבון של  בני המשפחה. טיפול פסיכולוגי יכול לעזור מאוד, לאבחן את הבעיה אשר מקשה על נכדתך ולסייע לה להתגבר על המחסומים. בנוסף, קיימות עמותות המסייעות לנוער ובוגרים  עם חרדה חברתית על ידי יצירת קבוצת שווים בה  הם  יכולים להתנסות ולהתגבר על החרדה באווירה תומכת ולא מאיימת. עמותות אלו נקראות : “רקפת” ו- “מים שקטים”. הטיפול הפסיכולוגי בחרדה חברתית יעיל מאוד ואפשר לקוות ולהאמין שנכדתך  הנהדרת  תוכל להתגבר על הקשיים שלה ולחיות חיים מספקים ומלאים.


התשובה נכתבה על ידי הפסיכולוגית ד”ר שמרית תלרז כהן
כחלק מפרוייקט שאלות ותשובות
בשיתוף פעולה עם דף הפייסבוק של ‘פסיכולוגיה קלינית מדוברת’.
מוזמנים לשלוח שאלה בטופס האנונימי שלנו, ולקבל תשובה מפורטת מפסיכולוג/ית.