מושגים בפסיכולוגיה: מהם מנגנוני הגנה פסיכולוגיים? / ד"ר שני וידרגורן

פסיכואנליזה
מאת מערכת

אחד הגילויים החשובים של הפסיכואנליזה היה שהנפש האנושית מוצאת דרכי התמודדות עם סבל וכאב באמצעות מה שפרויד כינה "מנגוני הגנה". כיום אנו קוראים להם כך או בכינוי "הגנות פסיכולוגיות".

למה הכוונה?
כל אחד מאיתנו חי חיים מלאים באירועים, מחשבות או רעיונות אשר נרשמים בנפשנו. ישנם אירועים ומחשבות אשר חולפים בלי להותיר חותם מסויים, כגון אירועי יום יום ולצידם אירועים נעימים ומשמחים. לצד זאת, מטבעו של העולם, ישנם אירועים שהרושם שהם מותירים על הנפש הוא פחות נעים, ומעורר מצוקה.

מגנוני ההגנה הן דרכי ההתמודדות הנפשית בצורתן הלא מודעת. הנפש נוקטת בהן על מנת להגן על עצמה מפני חרדה, כאב, ומצוקה הקשורות במחשבות או תחושות שהיא מרגישה שאינן מקובלות או מכאיבות מדי.

למה צריך את ההגנות?
אנחנו זקוקים להם מכיוון שלולא היינו מגינים על עצמנו, היינו מוצאים את עצמנו חווים כאב נפשי עז מדי, מה שעלול היה לגרום לנו להגיב בתגובות קשות, שאינן מסתגלות ומפריעות להתנהגות. בהעדר מנגנוני הגנה היינו עלולים להגיב רגשית בתגובות שהן תובעניות, אשר יפריעו לתפקוד היומיומי.

האם ומתי יש פה בעיה שדורשת טיפול פסיכולוגי?
חשוב לציין כי קיומם של מנגנוני הגנה הוא טבעי ונורמלי! התנהלות ללא מנגנוני הגנה, שהיא דרך של הנפש להסתגל אל העולם, היא בפני עצמה התנהלות קשה וכואבת. לצד זאת, יש חשיבות רבה למינון. כלומר מה שחשוב הוא כמות ודרך השימוש במנגנוני הגנה. יש דרכים נפלאות להתמודד עם כאב – למשל "הומור שחור" אשר לוקח מצב מכאיב ועוזר לנו לצחוק עליו (ומכאן האמירה המקובלת – "אם לא נצחק, נבכה"). אבל כאשר עושים שימוש יתר במנגנוני הגנה, ובמיוחד בסוגי הגנות שגורמות לכך שלא פוגשים את המציאות כהווייתה (למשל, מכחישים שיש בכלל בעיה או מצוקה) אז ישנה בעיה שדורשת טיפול.

האם ישנם סוגים שונים של מנגנוני הגנה?
כן, יש דרכים שונות ורבות להגיב, והן שונות זו מזו באיכות וביעילות שלהן. בהכללה, ככל שאדם נמצא במצב נפשי טוב יותר, השימוש שהוא יעשה בהגנות והבחירה של הנפש בסוג ההגנה, יהיה מוצלח יותר ויסייע לו לתפקד.

#פסיכולוגיה_מדוברת
https://www.facebook.com/clinicalpsyIsrael/

הכותבת הינה פסיכולוגית קלינית https://www.shaniw.com/